Príčiny a liečba bolesti svalov

V ľudskom tele je viac než 650 rôznych svalov a každý z nich môže bolieť inak. Dôvody, prečo môže dôjsť k napätiu, bolesti, kŕčom alebo preťaženiu svalov, sú rôzne a k dispozícii sú aj rôzne možnosti liečby. Bolesť svalov sa však obvykle prejavuje v krku, pleciach a chrbte. Stuhnutý chrbát si často nesprávne vysvetľujeme ako vážny problém s chrbtom. Tento článok vysvetľuje, čo spôsobuje bolesť svalov a čo proti nej môžeme urobiť.

Zdieľať na:

Najčastejšie príčiny bolesti svalov v kocke

Bolesť svalov (myalgia) sa môže objaviť napríklad po namáhavej športovej alebo neobvyklej fyzickej aktivite. Môže ju však spôsobiť aj nedostatok minerálnych látok ako vápnik alebo horčík, ako aj niektoré ochorenia (napr. fibromyalgia).

  • Poranenie svalov: Pri športoch, ktoré si vyžadujú rýchly rozbeh a zastavenie (futbal, tenis) môže dôjsť k trhlinám, preťaženiu alebo podliatinám. Preťaženie a podliatiny majú za následok bolesť pri tlaku alebo pohybe, zatiaľ čo pri natrhnutých svalových vláknach alebo svaloch sa postupne vytvorí podliatina.
  • Svalové kŕče: Tento typ bolesti svalov býva často spôsobený deficitom horčíka alebo nadmernou fyzickou námahou počas športu. Zvýšené potenie ešte prehĺbi stratu horčíka, čo často vedie k svalovým kŕčom v lýtkach.
  • Svalové napätie: Nesprávne držanie tela alebo mnoho hodín strávených sedením podporujú vznik napätia. Aj nesprávny pohyb alebo slabé svaly môžu vyvolať bolesti v pleciach, krku alebo chrbte. Môže sa vyskytnúť aj bolesť svalov krku. Postihnuté oblasti sú spravidla tvrdé na dotyk a citlivé na tlak.
  • Ochorenie svalov: Patogény, napríklad baktérie (tetanus) alebo vírusy (chrípkové vírusy) môžu vyvolať zápal svalu. Objaviť sa môžu aj nezápalové ochorenia, napr. keď bolesť svalov spôsobuje hypotyreóza.

Bolesť svalov, najmä ak sa objavuje v dôsledku preťaženia alebo kŕčov, obvykle ustúpi sama. Lekára navštívte, ak neviete, čo bolesť svalov spôsobilo, alebo keď sa príznaky nezlepšia ani v priebehu niekoľkých týždňov. Rovnako to platí, ak máte podozrenie na natrhnuté svalové vlákno alebo sval.

Ikona lupy

V ľudskom tele je približne 650 rôznych svalov. Sval s najväčšou povrchovou plochou je umiestnený na povrchu chrbta a nazýva sa musculus latissimus dorsi. Najsilnejším svalom v našom tele však je žuvací sval. 

Napätie

je najčastejšou príčinou difúznej bolesti svalov

Teplo a pohyb

sú hlavné lieky

Lieky proti bolesti

znižujú bolestivosť a ponúkajú pomoc

Muž sa ráno preťahuje

Čo pomáha proti bolesti svalov? Čo môžete urobiť

Bolesť svalov môže mať v závislosti od príčiny mnoho podôb a môže sa prejavovať ako tlak, štípanie alebo bodanie. Lekára navštívte vždy, keď presne nepoznáte príčinu svojich príznakov alebo trpíte nejakým poranením či chorobou. Lekár vám stanoví diagnózu a určí vhodnú liečbu. V prípade bolesti svalov môže ísť o:  
 

  • fyzioterapiu,
  • masáže,
  • analgetiká vo forme mastí alebo tabliet,
  • akupunktúru.

Pacienti si môžu vybrať spomedzi niekoľkých terapeutických prístupov, ktoré si môžu aplikovať doma, aby potlačili bolesť svalov. Ak trpíte akútnou bolesťou, lieky proti bolesti vám poskytnú určitú úľavu a zabránia tomu, aby sa bolesť zmenila na chronickú.
Aspirin 500 mg napríklad aktivuje obranné mechanizmy organizmu pôsobiace proti bolesti tak, že zastaví mediátory bolesti. Keďže účinná látka má protizápalové účinky, bolesť sa následne zmierni a znova sa budete ľahšie hýbať.
 
Aplikujte teplo. Pod sprchou si nasmerujte prúd vody na bolestivú oblasť alebo si dajte horúci kúpeľ s relaxačnými prísadami. Zázraky dokáže infračervené svetlo, tepelné náplasti alebo jednoduchý termofor.
 
Zachovajte pokoj, a to aj v prípade akútnej bolesti. Stres zohráva pri vzniku bolesti hlavnú rolu a navyše ju aj zosilňuje a spôsobuje ďalšie napätie. Pravidelne cvičte uvoľňujúce cviky, napríklad jogu, autogénny tréning či cviky na uvoľnenie svalstva. 
 
Porozprávajte sa so svojím lekárom, ktorý určí správnu liečbu bolesti. Nečakajte pridlho. Chronická bolesť sa lieči oveľa ťažšie.

Ako predchádzať bolesti svalov

Chcete dlhodobo predchádzať akútnej každodennej bolesti? Hýbte sa! Pravidelná aktivita, ktorá nezaťažuje kĺby a chrbát, napríklad cyklistika, plávanie alebo turistika, vám pomôže udržať si mobilitu a silné kosti a svaly. Cvičenie zintenzívňujte pomaly a vždy si nájdite čas na správne zahriatie. Dbajte na zahojenie poranení a v prípade potreby schudnite. Ochránite tým aj medzistavcové platničky a predídete obávanému lumbagu (seknutie v chrbte).

Ako si poradiť s bolesťou kĺbov

Bolesť kĺbov môže byť v každodennom živote skutočne na príťaž. Kĺby sú totiž styčné body pri pohybe. Ich bolesť naruší postupnosť pohybu a vedie k úľavovým polohám a zlému držaniu tela. Nie vždy ju však spôsobujú závažné ochorenia. Zistite viac o tom, čo môžete urobiť a ako sa môžete v budúcnosti ochrániť pred bolesťou kĺbov.

  • Najčastejšie príčiny bolesti kĺbov
  • Možné rozlíšenie príznakov
  • Možné protiopatrenia
  • Mali by sa kĺby pri bolesti mobilizovať alebo imobilizovať?

 

Čo spôsobuje bolesť kĺbov?

K bolesti kĺbov môže dôjsť rôznymi spôsobmi: Na jednej strane ju môžu spôsobovať ochorenia ako reuma, borelióza alebo zápal kĺbov (artritída). Takéto príznaky však často sprevádzajú aj ochorenia ako chrípka alebo osýpky. Bolesť kĺbov, hlavne v bedre alebo kolene, sa prejavuje ako abrázia, ktorá je typickým klinickým obrazom artrózy.
Akútna bolesť kĺbov býva na rozdiel od chronického s vekom súvisiaceho opotrebovania kĺbov (artrózy) obvykle dôsledkom nadmernej telesnej záťaže. Ide o mechanické pôsobenie priamo na kĺb. Patria sem podliatiny, dislokácie, vykĺbenie alebo nadmerná námaha, napr. pri niektorých športoch alebo v dôsledku nadváhy.

Výslednú bolesť rozlišujeme takto:

  • Počiatočná bolesť sa prejaví hneď pri pohybe kĺbu.
  • Nočná bolesť a bolesť v kľude sa vyskytuje často aj počas spánku.
  • Bolesť pri námahe sa objaví, keď sú kĺby nadmerne zaťažované.
Ikona lupy

Pri liečbe bolesti kĺbov je dôležité rozlišovať medzi mechanickými príčinami a príčinami súvisiacimi s ochoreniami. Akútny zápal kĺbu alebo poranenia pri športe najlepšie lieči lekár. Aspirin 500 mg vo väčšine prípadov sprievodnú bolesť zmierni. To umožní lepší pohyb kĺbov, vďaka čomu sa človek ľahšie pohybuje a môže prijať cielené protiopatrenia.

 

Varovné príznaky

Bolesť spôsobujú poranené a preťažené kĺby. Obzvlášť často sa to vyskytuje u mladších ľudí. V staršom veku je bolesť kĺbov spôsobená prevažne osteoartritídou. Zjavnú bolesť kĺbov môže spôsobiť aj zápal šliach. Nižšie opísané opatrenia predstavujú vhodné možnosti liečby vo všetkých uvedených prípadoch. Niektoré príznaky si však vyžadujú mimoriadnu pozornosť. Lekára by ste mali vyhľadať okamžite, hlavne keď je naraz postihnutých viacero kĺbov v tele. Pomoc odborníka vyhľadajte, keď sa u vás objavia nasledujúce príznaky:

  • závažne opuchnutý, začervenaný a teplý kĺb,
  • stúpajúca teplota,
  • citlivosť na tlak, bolestivosť, opuch alebo popraskaná koža okolo kĺbu,
  • náhly nástup silnej bolesti.

Lekár v takých prípadoch určí príčinu a stanoví správnu liečbu.

Nadmerné preťaženie

je častou príčinou akútnej bolesti

Artritída

spôsobuje bolesť kĺbov vo vyššom veku

Pohyb a teplo

podporujú liečbu

Čo môžeme urobiť proti bolesti kĺbov

Pri bolestivých kĺboch sa dlhodobo vyhľadávala úľavová poloha. Táto metóda sa však nepreukázala ako veľmi účinná. Namiesto toho, aby pomohla, môže dokonca bolesť zhoršiť. Preto napriek bolesti kĺbov zostaňte aktívni! Ak pravidelne cvičíte, môže to mať pozitívny vplyv na kĺby. Vďaka cvičeniu sa do chrupky dostávajú dôležité živiny a uvoľňujú sa z nej produkty rozkladu.
 
Nie každý pohyb je rovnaký. Vyberajte si športy, ktoré pri nadmernom pohybe nezaťažujú kĺby. Sú to napríklad:

  • plávanie,
  • cyklistika,
  • turistika,
  • chôdza.

 
Svalom a kĺbom prospievajú „fyzioterapeutické tréningové jednotky“. Posilňujú svaly, čím dochádza k stabilizácii kĺbov a podpore pohyblivosti. Poraďte sa so svojím lekárom alebo zdravotnou poisťovňou o vhodnej fyzioterapii pri vašich príznakoch.

Na liečbu bolestivých kĺbov sú k dispozícii aj ďalšie možnosti.

  • Pre kĺby je okrem vytrvalostného tréningu dôležitý aj silový tréning. Čím je okolité svalstvo silnejšie, tým lepšie dokáže vyrovnať tlak zvonka.
  • Vyhýbajte sa jednostrannej záťaži. Dochádza k nej napríklad pri nosení ťažkých tašiek alebo balíkov.
  • Ak máte nadváhu, schudnite. Každý nadbytočný kilogram nadmerne zaťažuje vaše kĺby, aj keď si to v danom momente nevšimnete. Z dlhodobého hľadiska sa však prejaví opotrebovanie. Znížením hmotnosti môžete obmedziť aj akútnu bolesť.
  • Prerušte cyklus bolesti liekmi proti bolesti. Do istej miery tak kĺbu uľavíte a konkrétne pohybové cvičenia budú menej bolestivé.
  • Teplo alebo chlad môžu zmierniť bolesť a uvoľniť okolité svalstvo.