Prehľad bolestí chrbta

Stačí jeden nesprávny pohyb a môžeme si poraniť chrbát a krk. Bolesť chrbta a krku sa vyskytuje často. Čo sa deje, keď nás bolí chrbát? Aké sú príčiny a aké formy liečby máme k dispozícii?

Zdieľať na:

Príčiny a diagnostika bolesti chrbta

Bolesť chrbta je dnes častý problém. Má mnoho príčin, napríklad nedostatok cvičenia alebo nesprávne držanie tela. Naše telá, a teda aj naše chrbty, sa chcú hýbať a byť posilňované. Nečudo, že chrbtica aj ostatné časti tela nakoniec začnú protestovať proti tomu, že s nimi zle zaobchádzame.

Bolesť chrbta často spôsobujú napnuté svaly a nemali by sme ju brať naľahko. Z neliečeného úvodného napätia sa môže rýchlo vyvinúť akútna bolesť chrbta. Príznaky sa niekedy šíria pozdĺž celej chrbtice, z bedrových na krčné stavce. Zaseknutý nerv v chrbte môže spôsobiť bolesť, ktorá vystreľuje do ramien, rúk alebo nôh.

Nanešťastie, každý, kto trpí chronickou bolesťou chrbta, automaticky vyhľadá úľavovú polohu. Vedie to k strate mobility, čím sa zas zhoršia príznaky. V prípadoch dlhodobej bolesti chrbta je preto primeraná liečba nevyhnutná.

Nie všetky bolesti chrbta sú rovnaké: rôznorodé faktory ako príčina, trvanie alebo závažnosť nám umožňujú vykonať rozdelenie príznakov. Delíme ich na:

  • nešpecifickú bolesť chrbta, pri ktorej sa počas klinického vyšetrenia nenájdu žiadne organické príčiny,
  • špecifickú bolesť chrbta, napr. keď bolesť spôsobuje ochorenie chrbtice alebo možno jasne určiť miesto pôvodu bolesti (svaly, medzistavcová platnička).

Lekár tiež rozlišuje medzi akútnou, subakútnou a chronickou bolesťou chrbta. Prvý typ bolesti netrvá dlhšie než šesť týždňov. Tieto príznaky obvykle sami ustúpia. Subakútne príznaky trvajú viac než šesť týždňov. Bolesť, ktorá pretrváva po dvanástich týždňoch, klasifikujeme ako chronickú bolesť chrbta.
Pri diagnostikovaní má lekár k dispozícii niekoľko možností, pomocou ktorých môže určiť príčinu a závažnosť problému. Prvým krokom je vždy podrobný rozhovor s pacientom, ktorého súčasťou sú okrem iného otázky týkajúce sa:

  • lokalizácie,
  • vystreľovania (do konkrétnej časti tela),
  • trvania,
  • priebehu, predchádzajúceho výskytu bolesti,
  • predchádzajúcej liečby a výsledkov,
  • času výskytu, počas konkrétnych činností,
  • súvisiacich príznakov.

Lekár v závislosti od diagnózy, a teda príčiny bolesti chrbta naordinuje primeranú liečbu.

Možnosti liečby bolesti chrbta

Na odstránenie špecifickej bolesti chrbta sa môžu použiť chirurgické postupy. Ak sa však nezistí žiadna konkrétna príčina príznakov, lekári obvykle začnú liečiť príznaky. Využíva sa farmakologická aj nefarmakologická liečba.
Medzi najčastejšie nefarmakologické postupy liečby bolesti chrbta patria:

  • masáže,
  • liečba teplom,
  • fyzioterapia,
  • pohybová a športová terapia,
  • relaxácia (s autogénnym tréningom).

Keď je pre pacientov trpiacich akútnou až stredne závažnou bolesťou chrbta náročné vykonávať úlohy každodenného života, môžu užiť lieky proti bolesti, napríklad Aspirin 500 mg. Lieky by sa však mali považovať len za sprievodnú liečbu, ktorá pacientovi umožní pokračovať v každodenných aktivitách. Mali by sa užívať len krátky čas. S lekárom alebo lekárnikom sa vopred porozprávajte o užívaní liekov.
Pacient musí s lekárom na liečbe aktívne spolupracovať. Bez ohľadu na to, či trpí bolesťou chrbta, krku alebo pliec, mal by sa snažiť vyhýbať úľavovej polohe, ktorá napätie ešte zhorší a obvykle spôsobí ďalšiu bolesť a začať cvičiť kompenzačné cvičenia. Z rovnakých dôvodov je potrebné vyhýbať sa dlhšiemu pobytu v posteli a telesnej pasivite. Ak to bolesť umožní, odporúča sa fyzická aktivita.

Čo robiť pri bolesti chrbta?

Lekár vám môže predpísať prospešné masáže alebo fyzioterapiu, ktoré uvoľnia svalové napätie. Terapeuta vopred podrobne informujte o svojich príznakoch. Dbajte na to, aby mal primeranú kvalifikáciu. Vhodného maséra vám pomôže nájsť váš lekár alebo zdravotná poisťovňa.

Okrem špecifickej terapie môžete prijať aj všeobecné opatrenia. Keďže bolesť chrbta často spôsobuje svalové napätie, aplikácia tepla pomôže uvoľniť stuhnuté svaly a zmierniť sprievodnú bolesť.

Okrem termoforu (zahrievacej fľaše) alebo vankúša z čerešňových kôstok existujú aj ďalšie možnosti. Niektoré z nich uvádzame nižšie:

  • Postihnutú oblasť si môžete obviazať vlneným šálom alebo handrou.
  • Horúca sprcha alebo kúpeľ uvoľnení svaly.
  • Postihnuté miesto si desať až dvadsať minút ožarujte infračervenou lampou.
     

Napätie

je obvykle príčinou bolesti chrbta

Cvičenie

posilňuje chrbtové a brušné svaly

Diagnóza

požiadajte lekára, aby vám vysvetlil všetky nejasnosti

Žena s bolesťou chrbta

Lieky proti bolesti chrbta

Keď všetky ostatné metódy zlyhajú, pacientov často zaujíma, čo by ešte mohli pri problémoch s chrbtom urobiť. Keď trpia akútnou bolesťou v každodennom živote, budú chcieť, aby bolesť čo najrýchlejšie zmizla. Lieky proti bolesti na báze kyseliny acetylsalicylovej, napríklad Aspirin 500 mg, možno použiť na liečbu akútnej bolesti chrbta.

 

Čo robiť pri bolesti chrbta, keď už nič iné nepomáha?

Keď príčiny bolesti chrbta nemožno jednoznačne identifikovať, počúvajte svoje telo. Ste v strese alebo pod duševným tlakom? Psychosomatická zložka bolesti chrbta je obzvlášť častá v súvislosti s depresiou. Zvážte aj túto možnosť a porozprávajte sa o tom so svojím lekárom. Lekár taktiež môže navrhnúť návštevu centra liečby bolesti.

 

Prevencia bolesti chrbta

Aby ste predišli napätiu svalov chrbta, môžete prijať určité preventívne opatrenia. Vyhýbajte sa nesprávnej polohe tela na pracovisku. Ak trávite veľa času sedením, snažte sa občas prejsť. Aj to je dobré pre váš chrbát. Postarajte sa o to, aby bolo vaše pracovisko šetrné k vášmu chrbtu, napr. si prispôsobte výšku stola a kresla podľa seba. Zamestnávateľ je povinný starať sa o vaše zdravie v rámci bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. 
 
Na akútnu bolesť chrbta sú vhodné najmä teplo, masáže alebo lieky. Porozmýšľajte, či by ste proti príčine bolesti, ktorou sú napäté svaly, nemali bojovať tréningom alebo cvičeniami na chrbát. Špeciálne cvičenia posilnia vaše chrbtové svaly. Je dôležité, aby ste doma pravidelne cvičili.
 
Pravidelným cvičením a posilňovacími cvikmi si môžete zlepšiť zdravotný stav chrbta, aby mal potrebnú stabilitu a mobilitu. Nezabudnite však posilňovať aj brušné a chrbtové svaly. Prispievajú k stabilite chrbtice.