Menštruačné bolesti

Od puberty až po menopauzu sa maternica každý mesiac pripravuje na uloženie oplodneného vajíčka. Pokiaľ k oplodneniu nepríde, začína menštruácia. V podstate veľmi prirodzená a neškodná záležitosť.

Avšak u mnohých žien sa toto hormonálne riadené krvácanie môže ohlásiť niekoľko dní vopred kolísaním nálad, podráždenosťou a nervozitou. Tiež v priebehu menštruácie si veľa žien sťažuje na nepríjemné sprievodné symptómy: napätie v prsiach, bolesť pripomínajúca kŕče v bruchu, zažívacie problémy, ktoré rovnako ako bolesti hlavybolesti chrbta môžu negatívne ovplyvniť celkový pocit duševnej pohody.

Menštruačný cyklus je regulovaný ženskými pohlavnými hormónmi - estrogénmi a progesterónom. V podstate ide o cyklus pravidelných zmien sliznice maternice, ktorá sa obnovuje a pripravuje na uhniezdenie oplodneného vajíčka. V prípade, že k oplodneniu nedôjde, sliznica sa začne odlučovať a nastáva menštruačné krvácanie. Menštruačné bolesti sú veľmi často vnímané ako bolesti v podbrušku a bolesti chrbta a krížov. Kŕče v podbrušku prichádzajú vo vlnách a môžu byť sprevádzané aj bolesťami v bedrovej oblasti, niekedy nevoľnosťou s nútením na zvracanie a dokonca aj zvracaním. Nadmerne bolestivá menštruácia sa nazýva dysmenorhea a môže sa vyskytovať vo forme primárnej a sekundárnej. Primárna dysmenorhea sa vyskytuje u mladých dievčat a je spätá s ovuláciou. Forma sekundárna sa naopak objavuje kedykoľvek v priebehu života ženy a môže byť zapríčinená ďalším gynekologickým ochorením, preto je vždy dôležité konzultovať svoj stav s lekárom.

Okrem liekov preto môže mať na bolesť priaznivý vplyv napríklad teplo, pokoj a tiež niektoré cvičenia.

Reference:
KOLIBA, Petr. Menstruační bolesti. Prakt. lékáren. 2010; 6(5): 232–234