Často kladené otázky

category

Kedy sa Aspirin® objavil po prvý krát?

Účinky látok podobných kyseline acetylsalicylovej boli známe už starým Rimanom, ktorí popísali používanie vŕbovej kôry na úľavu od horúčky. Kôra vŕby totiž obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá predstavuje aktívnu formu kyseliny acetylsalicylovej. V priebehu 19. storočia sa niekoľko európskych chemikov pokúšalo laboratórne syntetizovať vhodné formy kyseliny salicylovej, ktoré by zároveň mali jej liečivé účinky.

Úspech sa dostavil v roku 1897, keď sa podarilo syntetizovať kyselinu acetylsalicylovú.

Ako pôsobí Aspirin®?

Kyselina acetylsalicylová znižuje tvorbu prostaglandínov (fyziologicky účinných zlúčenín, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu), a tým pôsobí proti bolesti, znižuje horúčku a potláča zápal. Liečivo sa užíva pri bolestiach hlavy, zubov, bolestiach v hrdle spojených s nachladnutím, menštruačných bolestiach, bolestiach svalov, kĺbov, chrbta. Pri zápalových ochoreniach horných ciest dýchacích alebo chrípke k úľave od bolesti a horúčky.

Čo je Reyov syndróm?

Reyov syndróm je vzácna, avšak závažná choroba, o ktorej je známe, že môže prípadne súvisieť s kyselinou acetylsalicylovou. Deti a mládež by nemali používať kyselinu acetylsalicylovú pri ovčích kiahniach, príznakoch chrípky alebo iných horúčkovitých ochoreniach bez konzultácie s lekárom.

Môžem užívať kyselinu acetylsalicylovú v kombinácii s inými liekmi?

Ak súčasne užívate aj iné lieky, poraďte sa o súbežnom užívaní kyseliny acetylsalicylovej so svojím lekárom alebo lekárnikom. Užívanie kyseliny acetylsalicylovej je kontraindikované, ak súčasne užívate metotrexát v dávke 15 mg za týždeň či vyššej.

Môžem užívať kyselinu acetylsalicylovú ak som diabetik?

Diabetici by mali užívať kyselinu acetylsalicylovú ako analgetikum len pod dohľadom lekára a starostlivo sledovať obsah glukózy v krvi. Kombináciou kyseliny acetylsalicylovej alebo podobných liekov s orálnymi antidiabetickými liekmi sa môže znížiť hladina cukru v krvi viac, než sa očakáva.

Existujú okolnosti, pri ktorých by som kyselinu acetylsalicylovú nemal užívať?

Ľudia, ktorí sú alergickí na kyselinu acetylsalicylovú alebo majú astmu, pretrvávajúce alebo opakujúce sa žalúdočné problémy (pálenie záhy, žalúdočná nevoľnosť, bolesť žalúdku), vredy alebo problémy s krvácaním, by nemali užívať kyselinu acetylsalicylovú, pokiaľ tak nenariadi lekár. Aj pacienti s poruchami funkcie obličiek a pečene musia kyselinu acetylsalicylovú užívať len s veľkou opatrnosťou a jedine po porade s lekárom.

Nikto, kto užíva niektorý liek proti zrážanlivosti (na zriedenie krvi), na cukrovku, dnu alebo artritídu, by nemal užívať kyselinu acetylsalicylovú, pokiaľ to nenariadi lekár.

Tiež deti a mládež by nemali užívať kyselinu acetylsalicylovú pri ovčích kiahniach, príznakoch chrípky alebo iných horúčkovitých ochoreniach bez konzultácie s lekárom. Pokiaľ v priebehu liečby príde k trvalému zvracaniu, môže ísť o príznak Reyovho syndrómu, vzácnej avšak závažnej choroby, o ktorej je známe, že môže prípadne súvisieť s kyselinou acetylsalicylovou. Pokiaľ máte akékoľvek obavy z liečby kyselinou acetylsalicylovou, poraďte sa so svojím lekárom.

Môžem užiť Aspirin® aj po uplynutí doby použiteľnosti?

Nie, neodporuca sa užívať žiadny liek po uplynutí vyznačeného dátumu doby použiteľnosti. Podobne ako všetky lieky i Aspirin® sa môže časom zhoršiť a prestane byť účinný. Určite si skontrolujte dátum doby použiteľnosti na balení.

Čo je to NSAID?

NSAID je skratka pre protizápalový liek, ktorý neobsahuje steroidy. Voľne predajné analgetiká v tejto skupine sú kyselina acetylsalicylová, ibuprofen a naproxen sodný.

Kde môžem Aspirin® kúpiť?

Rôzne formy lieku Aspirin® od spoločnosti Bayer je možné zakúpiť len v lekárňach. Pokiaľ nenájdete Aspirin® vo Vašej lekárni, požiadajte lekárnika, aby ho pre Vás objednal.

Môžem užívať kyselinu acetylsalicylovú ak som tehotná?

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.

Ak počas liečby liekom Aspirin 500 mg otehotniete, musíte o tom informovať lekára. Aspirin 500 mg sa bez konzultácie s lekárom nemá užívať v prvom a druhom trimestri (prvých šesť mesiacov) tehotenstva.

Aspirin 500 mg sa nesmie užívať v posledných troch mesiacoch tehotenstva vzhľadom na zvýšené riziko komplikácií pre matku i dieťa počas pôrodu.