O nás Kontakt Mapa stránok

 

Bolesť zubov

V priebehu svojho života sa takmer každý stretne s nepríjemným zážitkom bolesti zubov. Tá patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim bolestiam. Objavuje sa v prípadoch ochorenia zubov, ako je zubný kaz či paradentóza, alebo po ošetrení zubov. Bolesť zubov sa všeobecne považuje za veľmi nepríjemnú. Bolesť môže byť bodavá, ostrá, tupá, ľahká alebo pulzujúca.

Ak sa zubná dreň naruší zubným kazom, nasleduje tupá, hlboká a obtiažne lokalizovateľná bolesť. V prípade hnisavého zápalu zubnej drene bude bolesť pulzujúca. Zubu budú citlivé na teplo a poklepanie. V tomto prípade bude často nutná bolestivá liečba koreňa. V prípade paradentózy bude zubný krčok veľmi citlivý následkom ustupujúcich ďasien. Bolesť je vyvolaná dotykom, teplom, chladom i celou radou potravín.

Zápal vedľajších dutín nosných (paranasálna sinusitída) v dôsledku nachladnutia môže tiež spôsobiť, že zuby budú citlivé na tlak a bolesť. V tomto prípade po úspešnej liečbe príčiny, bolesť zubov zmizne.

Zubný kaz je hlavnou príčinou bolesti zubov. Nesprávna ústna hygiena vedie k tomu, že baktérie začnú vytvárať organické kyseliny z neodstránených zvyškov jedla, čo potom spôsobuje zubný kaz. Pre úspešnú prevenciu sú najdôležitejšie každodenná zubná hygiena a pravidelné kontroly u zubára. Až nabudúce navštívite svojho zubára, spýtajte sa ho na užitočné rady a tipy k starostlivosti o zuby. V prípade bolesti zubov je návšteva zubára nevyhnutná. Lieky proti bolesti by sa mali používať len dočasne, pokiaľ liečba zubov nebude úspešne dokončená.